Nasz europejski klimat znacznie różni się od tego, który panuje w większości azjatyckich krajów. Gdy u nas mróz i dzień jest krótki, w Tajlandii jest pełnia sezonu letniego. Zaś w czerwcu, kiedy w Polsce zaczynamy grzać się słońcem, w wielu krajach Azji pada deszcz. Na szczęście Azja to ogromy kontynent i dlatego o każdej porze roku znajdziemy miejsce, do którego warto się wybrać właśnie wtedy, kiedy możemy wziąć dłuższy urlop.
Przed planowanym wyjazdem warto poznać kilka szczegółów o pogodzie w najpopularniejszych azjatyckich krajach.
Birma
Do Birmy najlepiej pojechać zimą. Od grudnia do lutego jest najmniej deszczowo, a temperatury bardziej znośne dla europejskiego turysty niż wiosną. Od marca do maja temperatury w Yangon sięgają 40ºC, a w okolicach Bagan czy Mandalay jest nawet cieplej. Jeśli nie boimy się rekordowych temperatur, to możemy też załapać się na birmański Nowy Rok, który wypada w połowie kwietnia. Pora deszczowa zaczyna się w Birmie pod koniec maja i osiąga apogeum od lipca do września.
Chiny
W przypadku kraju o tak rozległej powierzchni najlepiej jest sprawdzić pogodę w regionie, który planujemy odwiedzić. Sezon turystyczny trwa w Chinach od maja do sierpnia, zaś ceny są najwyższe podczas długiego weekendu majowego. Dość sroga zima trwa w Chinach od listopada do lutego, kiedy jedynie na dalekim południu kraju możemy liczyć na ciepłą pogodę. Jeśli celujemy w jedno z dużych miast, dobra pogoda w Pekinie trwa od czerwca do września, w Szanghaju od lipca do września zaś w Hong Kongu od października do listopada.
Indonezja
Egzotyka latem? Indonezja to idealny wybór! Na pogodzie nie zawiedziemy się podróżując na jedną z indonezyjskich wysp w lipcu i sierpniu. Świetna pogoda panuje wówczas w większości miejsc archipelagu, z wyjątkiem Maluku i Papua. Pora deszczowa na Bali, Jawie i Lombok trwa od października do kwietnia – te popularne wyspy najlepiej odwiedzić w maju, czerwcu i wrześniu kiedy jest tam ciepło,f ale nie tak wilgotno.
Japonia
Jeśli chcemy trafić na idealną pogodę, najlepiej pojechać do Japonii w kwietniu i maju. Dodatkowo załapiemy się wtedy na malownicze święto kwitnącej wiśni hanami. Mimo gorąca i sporej wilgoci warto także rozważyć podróż w sierpniu podczas festiwalu O-Bon, japońskiego odpowiednika święta zmarłych podczas którego można podziwiać słynne tradycyjne, japońskie tańce. Pora deszczowa trwa w Japonii od czerwca do lipca zaś od stycznia do marca trwa tam sezon narciarski.
Kambodża
Chociaż pora deszczowa trwa w Kambodży od maja aż do września, wielu wytrwałych podróżników twierdzi, że to dobry czas na wizytę w tym malowniczym kraju. Za wyjazdem przemawiają również atrakcyjne ceny hoteli, soczysta zieleń, pustki w świątyniach i zmieniająca się pogoda. Wrzesień i październik są jeszcze lepsze, wówczas deszczu jest mniej a temperatury wciąż jeszcze sprzyjają zwiedzaniu starożytnych zabytków, których w Kambodży jest pod dostatkiem.
Laos
Najlepszy czas na podróż do Laosu trwa od listopada do marca, aczkolwiek planując wyjazd musimy się liczyć z zimnym klimatem w wyższych partiach tego kraju. Kwiecień i maj są tam rekordowo gorące z temperaturami znacznie powyżej 30 stopni, zaś pora deszczowa trwa tu od lipca do października.
Malezja
Pora deszczowa trwa tam od marca do lipca, ale lato to popularna pora na wypady do wschodniej części – na wyspy Tioman, Terengganu, Redang czy Palau Perhentian. Wycieczka do Malezji w czerwcu lub lipcu nie jest złym pomysłem o ile będziemy omijać zachodnie wyspy czyli Penang, Langkawi czy Pangkor. Wysoki sezon, który trwa od grudnia do lutego jest jednocześnie porą deszczową dla wschodniej części półwyspu malezyjskiego oraz zachodniej części Sarawak czyli malezyjskiej części półwyspu Borneo.
Sri Lanka
Najlepsze szanse na dobrą pogodę na całej Sri Lance mamy w maju i we wrześniu. Wysoki sezon trwa tu od grudnia do marca, ale monsun o nazwie Maha sprawia, że na wschodzie i północy kraju jest mokro od października do stycznia. W te rejony kraju warto wybrać się od maja do sierpnia kiedy monsun Yala przynosi deszcz do południowej i zachodniej części Sri Lanki.
Tajlandia
Po Tajlandii najlepiej podróżuje się od listopada do marca, chociaż dobrze jest ominąć okres świąt i nowego roku kiedy ceny szybują w górę, a liczba turystów staje się nie do zniesienia. Wrzesień i październik jest okresem przejściowym pomiędzy porą deszczową a suchą i świetnym momentem na wycieczkę po północnej części Tajlandii, a także na wybrzeże od strony zatoki tajlandzkiej. Od lipca do października trwa pora deszczowa z gwałtownymi opadami, w niektórych regionach zdarzają się nawet powodzie.
Wietnam
Trudno jest wybrać jeden idealny moment na podróż do Wietnamu bo ta część Azji południowo-wschodniej ma najbardziej skomplikowany klimat. Niestety jest spora szansa, że prędzej czy później trafimy na deszcz. Jeśli chcemy zwiedzić cały kraj, najlepiej jest pojechać tam jesienią lub wiosną. Zdecydowanie warto jednak unikać centralnego i północnego wybrzeża Wietnamu od sierpnia do listopada ze względu na tajfuny.
Wiecie już gdzie i kiedy można jechać. Sprawdźcie co możecie zjeść (przepisy) i czas z zabukować bilety. Gdzie jedziecie?:)