Songkran, czyli wielkie wodne szaleństwo czas zacząć! House of Asia

Songkran, czyli wielkie wodne szaleństwo czas zacząć!

Zapomnieliście już o zabawie sylwestrowej? Nie mieliście okazji polecieć do Chin na świętowanie Chińskiego Nowego Roku? Nic straconego! Już niedługo trzecia okazja do przywitania Nowego Roku! W piątek 13 kwietnia w Tajlandii zaczynamy wielkie trzydniowe szaleństwo 🙂

Dlaczego Nowy Rok przypada w kwietniu?

Chociaż Tajlandia w 1941 roku dostosowała swój kalendarz do gregoriańskiego (obowiązującego np. w Polsce), tradycyjnie Nowy Rok nadal obchodzony jest w połowie kwietnia. A dokładniej, świętowanie rozpoczyna się w momencie przejścia Słońca ze znaku Ryb w kolejny znak zodiaku – Barana. Do tego zjawiska nawiązuje również nazwa święta. Słowo Songkran (tajskie: สงกรานต์) pochodzi od sanskryckiego słowa sankrānti oznaczającego „przejście”.

Trzy dni wolnego!

Tajski Nowy Rok to święto bardzo rodzinne, dlatego w tym czasie wiele osób podróżuje do swoich domów rodzinnych, żeby spędzić je razem z najbliższymi. Ze względu na ten świąteczny charakter, przez trzy dni obchodów Songkran pozamykane są urzędy, sklepy i inne różne miejsca pracy.

Podobnie jak w przypadku Chińskiego Nowego Roku, może być to utrudnieniem dla turystów, którzy w tym czasie przybywają do Tajlandii. Muszą się oni liczyć z tłumami w pociągach, autobusach i hotelach, a także z wyższymi cenami. Jeśli planujecie wybrać się kiedyś w kwietniu do tego kraju, aby świętować Tajski Nowy Rok, pamiętajcie, żeby zarezerwować bilety i noclegi odpowiednio wcześniej J

Jak świętują Tajowie?

Tajski Nowy Rok świętuje się hucznie w całym kraju. Zgodnie z tradycją święto to związane jest ze spotkaniami rodzinnymi oraz zwyczajem obmywania posągów Buddy. Ma to miejsce w czasie procesji oraz w świątyniach. Młodzi jeżdżą do swoich rodziców i dziadków i na znak oczyszczenia spryskują im dłonie chłodną wodą. Starsi za to błogosławią ich i życzą pomyślności i szczęścia.

Obecnie Tajowie nieco rozszerzyli zwyczaj pryskania wodą i bardzo żywiołowo się nią oblewają. Chińska nazwa tego święta -潑水節 – oznacza dosłownie „Święto Lania Wody”.

Songkran, czyli wielkie wodne szaleństwo czas zacząć! House of Asia

Czemu akurat oblewanie wodą?

Woda ma bardzo bogate i symboliczne znaczenie w tajskiej kulturze. Oznacza oczyszczenie. Zgodnie z tajskimi wierzeniami, woda ma moc zmywania złego losu i przynosi oblanej osobie szczęście. Podobnie jak nasz zwyczaj polewania się w Lany Poniedziałek. Część tej tradycji wiąże się również z obmywaniem posągów Buddy. A dodatkowo przyjemnie chłodzi w tym najgorętszym miesiącu w Tajlandii.

Wielka wodna bitwa!

Na tajskich ulicach w tym czasie panuje istne wodne szaleństwo! Ulice miast właściwie zamieniają się w pole bitwy. Woda leje się z pistoletów, kubłów, węży, a nawet ciężarówek! Strzec się musi każdy, nie ważne czy jesteś duży czy mały, niski czy wysoki, nie masz ze sobą wiaderko czy jesteś uzbrojony po zęby w pistolety wodne. Jedynie bezpieczni mogą czuć się mnisi, chociaż ci młodzi często bardzo chętnie dołączają do zabawy.

Tajowie w wodnych bitwach nie mają sobie równych, a ile osób, tyle metod polewania. Obok całkiem zwyczajnych wiader i węży ogrodowych, królują wszelkiego rodzaju pistolety na wodę, balony wypełnione płynem czy… plecaki! A ulice miast przemierzają samochody z przyczepami wypełnionymi topniejącym lodem.

Największa bitwa rozgrywa się w Chiang Mai – zwanym „Różą Północy”, trzecim co do wielkości miastem Tajlandii. Przez sam jego środek ciągnie się kanał, w którym wodna bitwa się nie kończy! Aż do zachodu słońca, kiedy to wszyscy rozchodzą się do domów, żeby odpocząć przed kolejnym dniem noworocznego szaleństwa.

Na co lepiej uważać?

Jeśli zdecydowaliście się, że jedziecie do Tajlandii, żeby świętować Tajski Nowy Rok, pamiętajcie o kilku rzeczach… Przede wszystkim zadbajcie o bezpieczeństwo dokumentów i telefonu. Zakupcie specjalne wodoodporne pokrowce na paszporty i pieniądze. Dzięki temu unikniecie ich zalania.

Zadbajcie o odpowiednie stroje. Przed wodą na pewno nie uciekniecie, a noszenie cały dzień mokrych dżinsów może być dość niewygodne. Unikajcie też japonek! Można się na nich łatwo poślizgnąć. Dodatkową ochroną mogą być okulary lub gogle 😉

Warto zwrócić uwagę na to czym oblewają się Tajowie, o ile jest to czysta woda z kranu lub pojemników nie powinno być problemów. Uważajcie na wiadra z lodowatą wodą, to może nie być przyjemne! Gdy już ogarnie Was noworoczne szaleństwo nie zapominajcie, żeby nie strzelać ludziom wodą w oczy. Nie dość, że jest to irytujące, to jeszcze niebezpieczne.

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 
Nowość
Bestseller
Mleczko kokosowe 5-7% 400 ml House of Asia

Mleczko kokosowe 5-7% 400 ml

Nowość
Bestseller
Sok z limonki 250ml House of Asia

Sok z limonki 250 ml

Nowość
Bestseller
Pasta z czosnku 120g House of Asia

Pasta z czosnku 120 g

Nowość
Bestseller
Pasta z chili 120g House of Asia

Pasta z chili 120 g

Nowość
Bestseller
Pasta z imbiru 120g House of Asia

Pasta z imbiru 120 g

Nowość
Bestseller
Pasta Massaman curry 113g House of Asia

Pasta Massaman curry 113 g

Nowość
Bestseller
Pasta curry czerwona 113g House of Asia

Pasta curry czerwona 113 g

Nowość
Bestseller
Pasta curry zielona 113g House of Asia

Pasta curry zielona 113 g

NASZE MARKI