Bogata i różnorodna. Ze względu na rozległe tereny Chin można podzielić ją na regiony. To co je łączy to harmonia smaków i aromatów, połączenie: słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, słonego i ostrego jest podstawą każdego dania.
Szanghaj charakteryzuje się jedną z najdelikatniejszych kuchni w Chinach. Jest za razem łagodna i słodka. Sosy bardzo często są słodzone cukrem i pojawiają się w wersji słodko kwaśnej. Jeśli zapach tofu Was odstrasza to może nie jest to najlepsze miejsce na wakacje, dla odważnych mieszkańcy tego regionu mają stuletnie jaja. Położenie w pobliżu morza powoduje, że kuchnia jest zasobna we wszelkiego rodzaju ryby, owoce morza i wodorosty.
Kuchnia syczuańska jest raczej ostra w smaku. To miejsce dla miłośników chili i innych odmian papryki, jest go dużo w każdej potrawie. Stosuje się również dużo octu ryżowego oraz wiele odmian cukru dla balansu smaku. Popularne są czosnek, olej sezamowy oraz imbir.
Kuchnia kantońska jest najbardziej popularną kuchnią jaką znamy na zachodzie. Wyróżnia się mnogością składników. Spotkamy tu duże ilości mięsa nie tylko powszechnie jedzonego jak wołowina czy drób, ale np. mięso węża, podroby i takie części, które mogą nie przez wszystkich zaakceptowane. Potrawy są przygotowywane szybko, co pozwala zachować ich naturalny smak. Stosowane przyprawy są raczej łagodne: imbir, sos sojowy, wino ryżowe.
Kuchnia pekińska znana na całym świecie kaczka po pekińsku to danie popisowe regionu. Jest ona dość czasochłonna, a jej najsmaczniejszą częścią jest chrupiąca skórka. Tutaj Chińczycy stosują metodę szybkiego smażenia bez tłuszczu, dzięki czemu smażone mięso z warzywami staje się kruche, a danie zyskuje dymny posmak. Ważnym daniem regionu są również pierożki – np. wontony gotowane na parze lub smażone. Jako dodatek podają rozmaite sosy na bazie sosu sojowego, chili, octu i oleju sezamowego.
Każdy region ma swoje potrawy i smaki przewodnie. Przed planowanym zwiedzanie Chin warto się zastanowić czego chcemy spróbować i na jakie smaki jesteśmy gotowi.
Sosy to składniki wielu dań, Chińczycy łącza je na milion różnych sposobów, tworząc idealnie skomponowane smaki.
Popularne i najczęściej stosowane sosy:
- sos sojowy jasny
- sos ostrygowy
- słodko kwaśny
- sos hoisin
Ważne składniki kuchni chińskiej:
- ryż
- makarony
- pieprz syczuański
- przyprawa pięć smaków
- grzyby shiitake
- grzyby mun
Czy jedzenie leczy i zachwyca?
Posiłki dla Chińczyków muszą nie tylko gwarantować doznania smakowe, ale również zapewniać zdrowie. Chińska kuchnia jest nierozerwalnie połączona z chińską medycyną.
Jedzenie pałeczkami – liczy się nie tylko technika!
Opanowanie posługiwaniem się pałeczkami jest trudne, ale ta umiejętność nie wystarczy, żeby nie popełnić błędu i nie obrazić naszych współbiesiadników. Jest kilka zasad, które warto zapamiętać.
- na pałeczki nie nabij jedzenia,
- po posiłku odłóż je na specjalne podkładki
- nie machaj pałeczkami, uznawane jest to za obrazę
- nie oblizuj pałeczek
- nie krzyżuj pałeczek bo to zwiastuje nieszczęście
Zachowuj się!
Etykieta przy stole jest bardzo ważna. Musisz pamiętać o kilku zasadach, żeby nie urazić gospodarza i zrobić dobre wrażenie.
- Przed wejściem do chińskiego domu musisz zdjąć buty.
- Przychodź na umówioną godzinę. Spóźnienie odebrane będzie za obraźliwe zachowanie.
- Witanie zacznij od najstarszej osoby w rodzinie.
- Jedz i pij wszystko co oferuje gospodarz. Odmowa jest niegrzeczna
- Gospodarz siedzi przy stole twarzą do drzwi, a goście po jego bokach. Grzecznie odmów jeśli gospodarz zaproponuje honorowe miejsce.
- Zaczyna jeść gospodarz, dopiero później pozostali.
- Nie baw się pałeczkami (pozostałe zasady wyżej)
- Po posiłku zostaw odrobinę w misce. Jeśli miski zostaną puste będzie to znaczyło, że goście się nie najedli.
- Zjedz cały ryż, bo jego pozostawienie przynosi nieszczęście.
- I coś co może być traumą dla Europejczyków – Chińczycy siorbią i bekają, przez co wyrażają, że potrawy im smakują. I tak właśnie wszystko czego nauczyli nas w domu traci sens?
Wiesz już jak i co jeść w Chinach. Teraz spróbuj chińskich dań z naszych przepisów.