Mleczko kokosowe - nie tylko do egzotycznych dań...

Jakie są rodzaje mleczek kokosowych?

Esencja wydobywana z wnętrza dojrzałego owocu kokosa

Mleczko kokosowe jest popularne niemal na całym świecie. Jedni wybierają je ze względów smakowych, inni zdrowotnych. Kokosy to w rzeczywistości owoce palm, rosnących obficie w całej Malezji, Polinezji i południowej Azji. Jest to bardzo wydajny owoc – można użyć prawie wszystkich jego części: wody, mleka, miąższu, cukru i oleju. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do wody kokosowej mleczko nie występuje naturalnie – powstaje poprzez zmieszanie miąższu kokosa z wodą.

Czy mleczko kokosowe jest zdrowe?

          Jak każdy produkt, mleczko kokosowe również ma swoich zwolenników i przeciwników. Faktem jest, że w zależności od rodzaju może zawierać od 5 do około 25% tłuszczu. Jest to tłuszcz nasycony, jednakże składający się głównie z tzw. średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT) – wykazujących szereg korzyści zdrowotnych. Jeśli prowadzimy zrównoważony sposób odżywiania (np.: unikamy odzwierzęcych tłuszczy nasyconych), mleczko kokosowe nigdy nie powinno nam zaszkodzić, wręcz przeciwnie polecane jest osobom:

  • z nietolerancją laktozy (cukier występujący w krowim mleku);
  • będącym na diecie niskowęglowodanowej lub ketogenicznej;
  • aktywnym fizycznie i umysłowo – kwasy MCT mogą być dobrym źródłem energii;
  • z problemami jelitowymi – sprzyja namnażaniu się korzystnych bakterii jelitowych i wykazuje działanie przeciwgrzybicze;
  • z niską odpornością i częstymi infekcjami – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz zmniejszające stan zapalny w organizmie;
  • z chorobą wrzodową żołądka – niektóre badania wykazały, że może korzystnie wpływać na zmniejszenie wrzodów[1];

Rodzaje mleczek kokosowych i ich zastosowanie w kuchni.

          Istnieje kilka rodzajów mleczek kokosowych, różniących się między sobą przede wszystkim procentową zawartością tłuszczu i ekstraktu z kokosa oraz gęstością. Każde z nich ma nieco inne zastosowanie.

Mleczko kokosowe BIO 5-7% 400 ml house of asia

Mleczko kokosowe o niskiej zawartości tłuszczu 5 – 7%

Posiada płynną konsystencją i subtelny, kokosowy smak. Zawiera 57% ekstraktu z kokosa. Jest idealnym dodatkiem do kawy i koktajli, musli, zup oraz niezastąpionym składnikiem naleśników, owsianek, puddingów z chia lub tapioki. Stanowi zdrową alternatywę dla mleka krowiego.

Mleczko kokosowe 12-14% 400 ml house of asia

Mleczka kokosowe o średniej zawartości tłuszczu 12 – 14%

Zawiera 65% ekstraktu z kokosa i cechuje się kremową konsystencją, słodkim smakiem i intensywnym zapachem kokosa. Świetnie sprawdzi się w roli dodatku do dań curry, deserów oraz jako składnik sosów, ciast czy polewy do lodów. Podobnie jak gęste produkty pełnotłuste, z powodzeniem zastąpi klasyczną śmietankę.

 

Mleczko kokosowe BIO 17-19% 400 ml house of asia
Mleczko kokosowe premium BIO 20-22% 400 ml house of asia

Mleczka kokosowe o wysokiej zawartości tłuszczu, głównie 17 – 19% lub 20 – 22%

Warianty pełnotłuste charakteryzują się intensywnym kokosowym smakiem i gęstą konsystencją. Mogą składać się nawet w dziewięćdziesięciu kilku procentach z kokosowego ekstraktu. Najczęściej stosuje się je do przygotowania aromatycznego curry i tajskich zup. Często stosowane do wyrobu słodyczy bez pieczenia, kremów i lodów. Schłodzone, łatwo można je ubić na tzw. bitą śmietanę i przygotować niebanalny, kokosowy tort.

Krem kokosowy do ubijania 400 ml

Mleczka kokosowe bardzo tłuste, powyżej 22% tłuszczu

Najbardziej gęsty i kremowy rodzaj mleczek kokosowych, nazywanych zazwyczaj kremami kokosowymi. Polecane do ubijania, przekładania ciast, przygotowywania lodów czy wegańskiego ptasiego mleczka

Zastosowanie mleczka kokosowego w kuchni House of Asia

Mleczko kokosowe to produkt roślinny o wielu możliwościach. Najważniejszy jego składnik to ekstrakt kokosowy. Jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Wykorzystywane nie tylko do przygotowywania orientalnych potraw. Świetnie sprawdzają się także w bardziej tradycyjnych daniach, na co przykładem może być klasyczna zupa pomidorowa. Po dodaniu mleczka kokosowego zyskuje zupełnie inny wymiar – jest nie tylko smaczna, ale też wegańska i bez laktozy!

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18521965/

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 5 / 5. Ilość głosów: 5

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 

NASZE MARKI