Święto środka jesieni w Chinach House of Asia

Święto środka jesieni w Chinach

Chińczycy obchodzą Święto Środka Jesieni – czyli dary dla księżyca, ciastka księżycowe i rodzinne spotkania w roli głównej.

Już od soboty 22 września w Chinach obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt tego kraju – Święto Środka Jesieni, podczas którego Chińczycy cieszą się długim, wolnym od pracy, weekendem.

Święto to obchodzone jest piętnastego dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, nie tylko w Chinach, ale i Hongkongu, Tajwanie czy Wietnamie. Chociaż historia tego święta sięga trzech tysięcy lat, za święto narodowe uznawane jest dopiero od 2008 roku. Dwa lata wcześniej Święto Środka Jesieni znalazło się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Początki ofiar dla księżyca

Historia tego święta sięga trzech tysięcy lat, kiedy to każdej jesieni władcy Państwa Środka składali ofiary księżycowi. Chińczycy wierzyli, że księżyc i jego ruch mają wpływ na zmieniające się pory roku i plony. Podczas składania ofiar mieszkańcy kraju dziękowali za zebrane plony i prosili o to, żeby kolejny rok był lepszy od obecnego.

Niebiańska żona bohatera

Z historią powstania tego święta wiąże się pewna legenda, według której dawno temu na niebie świeciło dziesięć słońc, które niszczyły wszystkie uprawy na ziemi. Pewnego dnia pojawił się łucznik, który zestrzelił dziewięć, a jednemu ocalonemu nakazał wschodzić rano i zachodzić wieczorem. W podzięce za bohaterski czyn mężczyzna otrzymał eliksir nieśmiertelności od chińskiej bogini. Jeden z uczniów łucznika, chciał ukraść substancję pilnowaną przez żonę bohatera. Piętnastego dnia ósmego miesiąca uczeń włamał się do domu. Kobieta, która nie chciała oddać eliksiru wypiła go, po czym zamieniła się w niebiańską istotę i odleciała w kierunku nieba, gdzie zamieszkała na księżycu. Łucznik po wydarzeniu składał ofiary żonie przebywającej na tym ciele niebieskim.

Święto środka jesieni w Chinach House of Asia

Tradycje i zwyczaje Chińczyków

Okrągły kształt w kulturze chińskiej jest bardzo symboliczny. Oznacza kompletność i zjednoczenie, dlatego właśnie Chińczycy w Święto Środka Jesieni zbierają się całymi rodzinami przy okrągłych stołach, gdzie wspólnie spożywają posiłki, efektem ma być zapewnione szczęście w przyszłości. Również księżyc w pełni ma symboliczny charakter, oznaczający harmonię. Od tysięcy lat Chińczycy wierzą, że to od księżyca i słońca zależy powodzenie ich upraw, a co za tym idzie ich los, dlatego co roku składali oni ofiary w Święto Środka Jesieni.

Księżyc stanowi nieodzowny element wszystkich etapów tych uroczystości, jest podziwianie księżyca. W noc Święta Środka Jesieni Chińczycy patrzą w niebo spodziewając się, że będzie on jeszcze pełniejszy oraz będzie świecił jaśniej niż zwykle. Do innych tradycji tego święta należą rodzinne spotkania, rozwieszanie oraz puszczanie do nieba lampionów.

Tradycyjne świąteczne wypieki

Elementu księżyca w pełni nie może zabraknąć również kulinarnie, najważniejszym symbolem święta Środka Jesieni są ciasteczka księżycowe. Chińczycy chętnie kupują ten tradycyjny wypiek i obdarowują nim swoich najbliższych. Ich okrągły kształt symbolizuje pełnię księżyca, podobnie jak znajdujące się w środku żółtko jajka. Na każdym ciastku znajdują się specjalne znaki oznaczające harmonię i długowieczność, natomiast wewnątrz niego kryje się nadzienie. Jaki ma smak? Bardzo popularnym farszem jest masa składająca się z daktyli, migdałów i orzechów, ale wybór jest naprawdę ogromny. Od farszu z czerwonej fasoli, po owocowe, orzechowe, a nawet mięsny! Mówi się, że zwyczaj ten rozpowszechnił się w czasie panowania mongolskiej dynastii Yuan. Jako, że Mongołowie nie jadali tych tradycyjnych wypieków, ukryto w nich tajną wiadomość dotyczącą ataku na tę dynastię.

Miałeś kiedyś okazję być w Chinach podczas tego święta? Podziel się z nami swoimi wspomnieniami 🙂

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 

NASZE MARKI