Zupa Ramen w wersji idealnej House of Asia

Zupa Ramen w wersji idealnej

To wyjątkowe japońskie danie, którego podstawą jest wywar i makaron. Banalnie proste? Właśnie w tym tkwi cały sekret popularności Ramenu. Jego bazowy skład można urozmaicać i powiększać na dziesiątki sposobów – dodając swoje ulubione składniki, tworząc wersję wegetariańską, rybną, superostrą.

W wielu rankingach i zestawieniach sycąca zupa Ramen znajduje się w czołówce najpopularniejszych dań na świecie. Jest bogata w witaminy i składniki odżywcze. Swoją nazwę wzięła od sprężystego makaronu, który powstaje przez ręczne naciąganie długich nitek. Miseczka wypełniona aromatycznym bulionem i pysznym makaronem Ramen, wytwarzanym z pszennej mąki, wody i soli, zdobyła serca wielu turystów odwiedzających Azję. Jest w niej mnóstwo smacznych dodatków – plastry mięsa, boczek, cebula, czosnek, szczypiorek, kapusta pekińska, pędy bambusa, gotowane jajko, wodorosty, grzyby shiitake, łosoś. Każdy może wybrać własną kompozycję.

O jakości Ramenu w dużej mierze decyduje esencjonalny bulion. Szukając przepisu na to japońskie danie o chińskich korzeniach, zapewne w pierwszej kolejności traficie na tonkotsu-ramen (ton – wieprzowina, kotsu – kość). To gęsty i tłusty wywar gotowany na kościach wieprzowych lub w innej wersji wołowych (dobry będzie np. szponder z kością) przez kilka godzin. Niektórzy kucharze podają w swoich przepisach nawet 8 godzin. Do wywaru można też wykorzystać mięso drobiowe.
Bardzo ważna jest również jakość makaronu. Powinien być sprężysty. W tym celu podczas zagniatania dodaje się do niego zwykłą wodę z dodatkiem kansui (woda alkaliczna). Można również kupić gotowy makaron Ramen
Tare, to rodzaj bazy smakowej, którą zwykle umieszcza się na dnie naczynia tuż przed podaniem. Ten płynny dodatek pogłębi smak bulionu  i sprawi, że zyska on słony smak. Może to być sos sojowy, pasta miso.
Choć uważa się, że Ramen jest japońskim daniem, w rzeczywistości powstaje ono z makaronu, który przywieźli do Kraju Kwitnącej Wiśni chińscy imigranci w połowie XIX wieku. Potrawa była stosunkowo tania i sycąca, zatem szybko zyskała popularność.

Unikalny smak

Czemu Ramen tak bardzo nam smakuje? Ponieważ w tej zupie kryją się składniki, dzięki którym nasze kubki smakowe rejestrują nie tylko słony lub słodki smak, ale także umami, który jest piątym smakiem oficjalnie wyodrębnionym stosunkowo niedawno, bo ok. 20 lat temu. Opisał go japoński naukowiec, a samo słowo oznacza „coś pysznego”. Smak umami pojawia się w Ramenie dzięki składnikom zawierającym naturalny glutaminian. Wystarczy dodać dobrej jakości mięso bogate w białko, długo dojrzewający sos sojowy lub wodorosty wakame, a także niektóre warzywa, np. brokuły, pomidory. Wyczuwalna obecność umami potwierdza wysoką jakość dania i jego bogaty smak. Sprawia, że chętniej wracamy do danej potrawy. W kuchni włoskiej takim niezapomnianym daniem jest spaghetti bolognese (źródłem umami jest mięso i pomidory), w Polsce – rosół lub zupa pomidorowa, a w Japonii jednym z kulinarnych doświadczeń, do których chce się wracać, jest właśnie Ramen.

Idealny przepis

Największą zaletą zupy Ramen jest to, że nie ma jednego sformalizowanego przepisu, którego trzeba się bezwzględnie trzymać, by danie wyszło smaczne. Istnieje mnóstwo lokalnych wersji tej potrawy, wielu kucharzy tworzy własne kompozycje smakowe. Dlatego gorąco zachęcamy do tego, by eksperymentować i szukać swojej ulubionej listy składników Ramenu. W zależności od sytuacji można skorzystać z naszych podpowiedzi.

Zyskaj na czasie. Goście przyjdą lada moment? Potrzeba niewiele czasu, by przygotować Ramen, ale jeśli liczy się dosłownie każda minuta – sięgnij po świeży Makaron Ramen, który jest już wstępnie ugotowany i podzielony na porcje. Wystarczy go odgrzać i w ciągu zaledwie 2 minut jest gotowy do podania. Jeśli nie masz czasu na długie gotowanie wywaru, zrób lekką i jednocześnie sycącą miso-ramen, czyli zupę z dodatkiem pasty miso (przygotowuje się ją ze sfermentowanej soi z dodatkiem ryżu, drożdży oraz soli). Pamiętaj, by pastę stopniowo dodawać do gorącego bulionu (np. warzywnego lub dashi) i już go ponownie nie gotować, w przeciwnym razie miso straci część swoich właściwości odżywczych.

Wypróbuj wersję wege

Organizujesz wieczór z kuchnią japońską a wśród zaproszonych osób są wegetarianie? Klasyczna zupa Ramen przygotowywana jest na bazie mięsnego wywaru, jednak unikalny smak umami można uzyskać inną drogą. Jego źródło stanowią również glony wakame. Dodaj je do warzywnego bulionu z sosem sojowym i pastą miso (powstaje z soi). Do swojej wegetariańskiej wersji możesz dodać także pokrojone tofu.

Sposób podania

Jeśli w menu restauracji zobaczysz słowo „tsukemen” spodziewaj się, że wywar i makaron zostaną podane w osobnych miskach. To Ramen w nieco innej odsłonie, która pozwala kontrolować ilość makaronu zanurzoną w wywarze – co przekłada się na intensywność smaku zupy. Zwyczajowo w miseczce zupy Ramen makaron zajmuje 1/3  powierzchni.

Savoir-vivre przy stole

Nie czekaj aż zupa wystygnie, ponieważ makaron nie będzie już tak smaczny i sprężysty. Dodatki znajdujące się w zupie Ramen je się pałeczkami. Gotowane jajko możesz wyjąć łyżką. Wywar wypij, przykładając do ust brzeg miseczki.

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 5 / 5. Ilość głosów: 4

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 
Nowość
Bestseller
Makaron Ramen 300g House of Asia

Makaron Ramen 300g

Nowość
Bestseller
Makaron Ramen świeży 200g House of Asia

Makaron Ramen świeży 200g

Nowość
Bestseller
Pasta Miso 75g House of Asia

Pasta Miso 75g

Nowość
Bestseller
Grzyby Shiitake 30g House of Asia

Grzyby Shiitake 30g

Nowość
Bestseller
Grzyby słomkowe 425g House of Asia

Grzyby słomkowe 425 g

Nowość
Bestseller
Czarny sezam 50g House of Asia

Sezam czarny 50g

Nowość
Bestseller
Biały sezam 50g House of Asia

Sezam biały 50g

NASZE MARKI