Artykuły

Chińskie symbole szczęścia, które warto znać.

Chińska tradycja i kultura jest pełna symboli, mają zapewnić szczęście i pomyślność. Wiele z nich ma swoje źródło w starożytności i do dziś towarzyszy Chińczykom w życiu codziennym. Tradycyjne motywy są używane do tworzenia amuletów, w dekorowaniu przedmiotów codziennego użytku i wnętrz. Są obecne w życiu prywatnym, ale również w miejscu pracy. 

Czy to co nas straszy, Chińczykom przynosi szczęście?

Wbrew temu, do czego przyzwyczaiły nas europejskie bajki, w których smok jest mało przyjaznym bohaterem, w Chinach to symbol szczęścia i dobroci. Jest jedną z kluczowych postaci w chińskiej tradycji i reprezentuje męską energię yang. Talizmany z jego wizerunkiem napełniają właścicieli pozytywną energią.

Innym mitycznym zwierzęciem ważnym dla Chińczyków jest feniks. Symbolizuje cnotę i wdzięk, a talizman z jego symbolem pomaga mężczyźnie znaleźć partnerkę. Feniks reprezentuje kobiecą energię yin i w połączeniu ze smokiem odzwierciedla koncepcję yin i yang, czyli dwie odmienne siły, które się nawzajem uzupełniają.

Chiński jednorożec, czyli qilin, w przeciwieństwie do europejskiego może posiadać więcej niż jeden róg. Według chińskich wierzeń jest symbolem dobroci i chęci posiadania dzieci. W chińskich domach można znaleźć obrazy przedstawiające chłopca jadącego na jednorożcu i napisem „Qilin przynosi synów” (synowie w Chinach są bardziej pożądani niż córki).

żółw

Symbolem trwałości, mądrości, długowieczności i niezależności jest żółw. Figurka żółwia umieszczona w domu zapewnia harmonię jego mieszkańcom. Natomiast lew to potęga, dostojeństwo i szczęście. Jego zadaniem jest ochrona przed złymi mocami. Wizerunek ropuchy z trzema nogami, podobnie jak wizerunek ryby, ma przynosić bogactwo i obfitość.

Szczęście w kolorze czerwonym

W Chinach kolorem szczęścia jest czerwień. Na chińskich ślubach króluje czerwień, ponieważ w przeciwieństwie do tradycji europejskiej, w której biel to symbol czystości i niewinności, w chinach ten kolor jest przypisany smutkowi i żałobie. Dlatego ślubne i weselne dekoracje na weselach Chińczyków są czerwone. Ten kolor symbolizuje także odwagę i lojalność oraz pomaga utrzymać zdrowie. Dlatego powinno się nosić ze sobą coś czerwonego. Chińskie monety szczęścia, powinny być wiązane czerwoną wstążką lub sznurkiem minimum po trzy. Oznaczają dostatek i bogactwo, są używane jako dekoracja we wnętrzach, ale powinno się je nosić także w portfelu i trzymać tam, gdzie przechowuje się pieniądze.

Ważnym kolorem jest też żółty/złoty, na który kiedyś wyłączność miała rodzina cesarska. Symbolizuje władzę, moc i bogactwo. To obok czerwieni jeden z najbardziej kojarzący się z Chinami kolor.

Fiolet to w chińskiej tradycji kolor mądrości i mocy, zieleń podobnie jak w Europie oznacza wiosnę i życie, ale także czystość i porządek oraz zamożność. Niebieski oznacza zaufanie u długie życie. Zieleń i niebieski użyty we wnętrzach ma zapewnić harmonię i długowieczność.

Ciekawe znaczenie ma kolor czarny, który symbolizuje nieśmiertelność, wiedzę, stabilność i moc. Ma wspierać sprawowanie władzy i kontrolę.

Jaka liczba przynosi szczęście?

Ulubioną liczbą Chińczyków jest ósemka, której wymowa przypomina słowo „bogactwo”, a przekręcona o 90 stopni cyfra 8 to znak nieskończoności. Dlatego ósemka symbolizuje niekończące się bogactwo i szczęście. W Chinach za mieszkanie na 8. piętrze, czy pod numerem 8 trzeba dopłacić, pożądane jest mieć 8 w numerze telefonu, czy numerze rejestracyjnym samochodu.

Ta liczba jest tak ważna, że Olimpiada w Pekinie zaczęła się 08.08.2017 o godz. 8.08. Tego samego dnia zawarto w Chinach setki tysięcy małżeństw, a wiele kobieta planowało na ten dzień poród, co miało przynieść urodzonym tego dnia dzieciom szczęście.

Szczęśliwą liczbą jest też 9, to liczba niosąca błogosławieństwo i oznaczająca uznanie, szacunek i nieskończoność. Podobnie jak 8, warto mieć ją w numerze telefonu, czy w adresie.

Według chińskiej tradycji szczęśliwy dom, to taki w którym bez przeszkód przepływa dobra energia. Dlatego niezależnie od tego jakich szczęśliwych znaków, czy kolorów Chińczycy używają we wnętrzach domów, powinny być umiejscowione zgodnie z zasadami feng shui.

Wszystkie aktualności