Domowe kimchi – przysmak z Korei Praktykulinarni
Kimchi to koreańskie danie z fermentowanych warzyw, najczęściej z kapusty lub rzepy. Stanowi ciekawą, pikantną alternatywę dla naszych rodzimych kiszonek, ponieważ jest pełne wspierających odporność bakterii probiotycznych. Kimchi świetnie smakuje solo oraz jako dodatek do sushi, koreańskiego bulgogi lub dań z ryżem. Przepis powstał przy współpracy z Praktykulinarni.
Liczba porcji: 9
Czas: 1,5 h + fermentacja
Ostrość:
Składniki
- 2 Op. pasty kimchi
- 700 g kapusty pekińskiej
- 2 średnie marchewki pokrojone w słupki
- 1 mały por pokrojony w słupki
- 1 jabłko pokrojone w plasterki
- 3 ząbki czosnku drobno posiekane
- 4 cm imbiru drobno posiekanego
- 5 łyżeczek szczypiorku posiekanego
- 50 g soli
- Letnia woda
Sposób przygotowania
- Kapustę opłucz, osusz, zdejmij 2-3 wierzchnie liście i odłóż je na później. Główkę przetnij na 4 części, a następnie pokrój całość w paski i przełóż do dużej miski. Dopraw solą i dokładnie wymieszaj dłońmi. Wlej wodę w takiej ilości, aby zakryć całą kapustę. Odstaw na 1,5-2 godziny. Od czasu do czasu przemieszaj.
- W małej miseczce wymieszaj pastę kimchi, czosnek oraz imbir.
- Kapustę przełóż na durszlak, zachowując 1 szklankę słonej zalewy. Kapustę dokładnie opłucz pod bieżącą wodą i z powrotem włóż do miski.
- Dodaj marchew, pora, dymkę, jabłko oraz wcześniej przygotowaną mieszankę z kimchi. Przy użyciu dłoni zabezpieczonych gumowymi rękawiczkami dokładnie wetrzyj pastę w warzywa i owoce.
- Całość przełóż do słoików lub kamionkowych naczyń zapełniając około ¾ powierzchni. Wlej pozostawioną zalewę, a na wierzchu połóż odłożone liście kapusty. Naczynia przykryj częściowo, aby gazy mogły swobodnie się ulatniać.
- Postaw w chłodnym, najlepiej dość ciemnym miejscu na co najmniej 1 dobę, a przeważnie na 2-3 dni. Potem zamknij słoiki i wstaw do lodówki.