Makaron znany jest nam jako to dobro narodowe Włoch, jednak chińska tradycja makaronowa sięga 4 tysięcy lat. Najstarsze odkrycie archeologiczne ponad pół metrowego makaronu miało miejsce właśnie w Chinach, w osadzie nad brzegiem Żółtej Rzeki.
W Azji makaron jest obok ryżu drugim podstawowym składnikiem dań. Powstaje z wody i praktycznie każdej skrobi. Kultura jedzenia makaronu we Włoszech i Azji jest nieco inna ponieważ w odróżnieniu do Włochów, którzy głównie zalewają makaron pomidorowymi sosami, Azjaci podają makaron z aromatycznymi bulionami, w wersji smażonej z warzywami i mięsem, a dodawane do nich „sosy” znacząco różnią się od tych włoskich…
Różnorodność bezglutenowych makaronów w Tajlandii
Ryżowy wytwarzany z mąki ryżowej, wody i soli, idealnie chłonie smaki. Ważne, żeby go dobrze przygotować. Tajowie często moczą makaron przez przygotowanie i do pad thai dodają lekko twardy, żeby wchłonął smaki z dania. Dzięki tej technice, makaron wchłania sos i smaki dania zamiast chłonąć dużą ilość bezsmakowej wody. Sprawdza się też doskonale jako dodatek do bulionów i rosołu – sprawdźcie dlaczego warto taki ciepły, pełnowartościowy rosół zjeść na śniadanie.
Vermicelli z fasoli mung – delikatny, sycący – pasuje do sałatek, sajgonek, zup i dań stir fry. Fasola mung zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego białka oraz witaminy z grupy A, B, C i E oraz sole mineralne.
Makaron ryżowy z tapioka i zieloną herbatą – wyrabiany z mąki z ryżu brązowego powoduje, jest bardzo sycący, a zielona herbata nadaje mu wyjątkowego smaku. Sprawia, że danie ma piękny zieloy kolor, świetnie smakuje jedzony na zimno i na ciepło.
Chińskie smaki
Podstawą makaronowego repertuaru są makarony pszenne
Mie – wyróżnia się dużą zawartością białka, dzięki czemu dostarcza energii na parę godzin. Szybko się gotuje i jest niezastąpiony do zup oraz dań z Wok -a.
Chow Mein – podobnie jak Mie ma dużą zawartość białka, podawany najczęściej w postaci popularnego dania o tej samej nazwie „Chow mein” – smażonego dania z warzywami i mięsem, z dodatkiem aromatycznych sosów np.: hoisin, miód z czosnkiem, chili.
Ryżowy makaron vermicelli – powstaje z mąki ryżowej i wody, jest delikatny i cieniutki. Szybko się gotuje.
Japońskie preferencje
Popularnym makaronem jest ramen – wariacji na temat tej potrawy o tej samej nazwie, które makaron jest nieodzownym elementem, jest niezliczenie wiele. Jest źródłem białka. Jednak Japończycy kochają udon, gryczany soba oraz gruby makaron pszenny udon.
Soba o charakterystycznym szarobury kolorze, który uzyskuje dzięki mieszance mąki gryczanej i pszennej. Najczęściej podawany jest na zimno jako dodatek do sosów lub na ciepło w zupie.
Udon to grube nitki makaronu otrzymuje się z mąki pszennej, może mieć okrągły lub płaski kształt. To podstawowy dodatek do ciepłego bulionu.
Makrony azjatyckie to również świetny dodatek lub zamiennik do naszych tradycyjnych polskich potraw. Jego zastosowanie to tylko kwestia naszej wyobraźni, żeby ją pobudzić zajrzyjcie do naszej zakładki z przepisami.