Idealna harmonia na języku? Poznaj najważniejszy sekret tajskiej kuchni.
Tajlandia od zawsze przyciąga swoim pięknem i niezwykłą kulturą, która łączy przyjemność i harmonię. Te dwie najważniejsze zasady tajskiej filozofii życia odnalazły swoje odzwierciedlenie również w kuchni, która uważana jest za jedną z najoryginalniejszych i najzdrowszych na świecie.
Kuchnia tajska została ukształtowana pod wpływem innych azjatyckich kuchni – chińskiej i indyjskiej, tym samym na przestrzeni wieków wypracowała swój własny niepowtarzalny styl i smak, zróżnicowany pod względem produktów i składników używanych w danym regionie. Pod względem kulinarnym wyróżnia się północną, północno-wschodnią, południową i centralną Tajlandię. Dania południowe bazują głównie na mleku kokosowym i owocach morza. Natomiast mieszkańcy północy kraju przepadają za łagodnymi potrawami, które opierają się na mięsie wieprzowym i delikatnych warzywach. Tajowie z północno-wschodniego regionu rozsmakowują się w wyjątkowo pikantnych potrawach.
W czym zatem tkwi sekret tajskiej kuchni?
Przyjemność sprawia już samo patrzenie na kolorowe dania, pełne aromatu unoszącego się w powietrzu. Ostre chili, delikatna słodycz mleczka kokosowego, orzeźwiająca moc limonki, zioła, przyprawy i past curry to bogactwo smaków i aromatów, które sprawia, że tajskie dania przygotowywane są zgodnie z zasadą pięciu smaków,
Przyrządzając tajską zupę czy curry należy zwracać szczególną uwagę na nawet niewielkie różnice w proporcjach dodawanych przypraw. Może się nam wydawać, że to nie aż tak istotne, kiedy mniej więcej trzymamy się przepisu? Nic bardziej mylnego. Cały sekret tkwi w nietypowym połączeniu smaków – należy wręcz idealnie dobrać i łączyć ilości poszczególnych składników, aby uzyskać ten właściwy, zbilansowany między słodkim, słonym, gorzkim, kwaśnym i ostrym smak. Każdy z nich uzyskamy stosując odpowiednie składniki:
Smak słodki: W osiągnięciu słodkiego smaku pomoże nam cukier kokosowy, który nada posiłkom delikatnej, karmelowej nuty oraz mleczko kokosowe – subtelne i kremowe.
Smak słony: Tajowie nie obejdą się bez sosu rybnego – używa się go jako zamiennika chińskiego sosu sojowego oraz soli. Ma wyrazisty, mocny smak, ale użyty do przyprawienia potraw, wydobywa i podkreśla ich smak
Smak gorzki: Do jego podkreślenia używa się różnego rodzaju ziół i zielonych warzyw.
Smak kwaśny: Otrzymamy dzięki zastosowaniu soku wyciśniętego z limonki lub octu ryżowego oraz pasty z tamaryndy.
Smak ostry: Uzyskiwany jest najczęściej dzięki różnym rodzajom chili, które występuje w postaci świeżych, suszonych lub marynowanych papryczek.
Balans to podstawa
Dla zachowania równowagi smaków Tajowie podają do większości dań ryż, który występuje w wielu odmianach, jednak najpopularniejszy jest aromatyczny ryż jaśminowy o długich ziarnach Thai Hom Mali. Zajadają się nim o każdej porze dnia i nocy. Stosowany jest również w wielu formach stanowiąc składnik śniadań, obiadów i deserów.
Zdrowy wpływ Chin
Dzięki Chińczykom w Tajlandii stosowana jest metoda smażenia warzyw i mięsa w WOK-u – charakterystycznej głębokiej patelni o sferycznym kształcie, dzięki której przygotowanie potraw trwa bardzo krótko. W bardzo wysokiej temperaturze warzywa i inne składniki potraw zachowują chrupkość i większość cennych składników odżywczych.
Sałatkowe działa sztuki
Sałatki tajskie są lekkie, z sosami bez dodatku tłuszczu lub tylko z sokiem z limonki. Na deser zazwyczaj serwuje się świeże owoce, które za sprawą carvingu – techniki rzeźbienia kwiatów i roślinnych ornamentów, nabierają artystycznych kształtów.
Tajowie wierzą w zdrowotne działanie potraw. Sadzą, że to w jaki sposób jemy i co jemy może uzdrowić nie tylko nasze ciało, ale i duszę, dlatego pamiętając o harmonii i balansie w kuchni przyczynimy się do spełnionego i szczęśliwego życia.