Dlaczego zegarek to zły prezent? Czy chińskie przesądy są dziwne?

W każdej kulturze występują przesądy, ale Chińczycy mają ich naprawdę wiele. Chińskie przesądy dotyczą cyfr, kolorów i prawie każdej ich codziennej aktywności. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych chińskich przesądów.

Skąd się wzięły chińskie przesądy?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w Chinach uważa się, że ryby przynoszą bogactwo? Część chińskich przesądów wywodzi się bezpośrednio z języka. Język chiński składa się z niewielkiej liczby sylab i dźwięków, przez co bardzo powszechne są homonimy, czyli wyrazy, które wymawiane są w ten sam sposób, ale mają zupełnie inne znaczenie. Ten przesąd ma również związek z wymową chińskich znaków. Homonimem słowa ryba, czyli znaku „yu”, jest… podwyżka!

Dlaczego mieszkanie na 8 piętrze jest droższe?

Chińczycy mają wręcz obsesję na punkcie cyfr. Idealnym przykładem jest ósemka, która brzmi podobnie do chińskiego znaku „fa”, oznaczającego rozwój i bogacenie się. Chińczycy są w stanie zapłacić dużo więcej za mieszkanie, które znajduje się na ósmym piętrze lub numer telefonu zawierający tę cyfrę. Nie bez przyczyny Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku rozpoczęły się ósmego sierpnia. Dodatkowo tego wyjątkowego dnia chińskie szpitale przeżyły prawdziwe oblężenie, gdyż wiele kobiet chciało, aby ich dzieci miały daty urodzenia składające się z kombinacji szczęśliwej liczby.

Cyfrą, która przynosi pecha jest 4. Dlaczego? W języku chińskim słowo to wymawia się podobnie jak słowo śmierć. Jeśli zamierzacie wręczyć Chińczykowi prezent, pamiętajcie o tym, żeby w podarunku nie znalazły się cztery przedmioty.

Inną cyfrą, która przynosi szczęście jest 9. Dziewięć, jako największa z cyfr, kojarzona była z cesarzem. Natomiast jej wymowa brzmi tak samo jak znak oznaczający długowieczność.

Dlaczego zegar to zły prezent?

Chińczycy przywiązują bardzo dużą wagę do wręczanych i otrzymywanych prezentów. Istnieje wiele przedmiotów, których nie należy wręczać, ponieważ mogą spowodować rozpad związku, zakończenie znajomości, a nawet śmierć. Idealnym przykładem jest zegar, czyli w języku chińskim „zhong”. Znak „zhong” brzmi podobnie jak słowa „song zhong”, czyli życzenie końca.

Z kolei gruszki są symbolem rozstania! Ponieważ nazwa ta brzmi podobnie do znaku oznaczającego słowa rozstawać się, dlatego małżeństwa i pary nie powinny wręczać sobie tego owocu ani go przecinać. Podobnie jest z parasolem, którego chiński znak również brzmi podobnie do słów rozstawać się. Wręczając parasol znajomemu Chińczykowi możemy dać mu do zrozumienia, że nie chcemy kontynuować znajomości.

Wręczając prezent należy zadbać także o odpowiedni kolor opakowania. Prezenty nie mogą być zapakowane w czarny lub biały papier, gdyż w Chinach te kolory są kojarzone ze śmiercią i żałobą.

Jakie prezenty należy wręczać Chińczykom?

Z okazji zbliżającego się Nowego Chińskiego Roku możemy dawać w prezencie Niangao. Są to specjalne ciastka ryżowe, wypiekane właśnie w tym czasie. Chińczycy tradycyjnie wręczają je osobom, którym życzą awansu w nadchodzącym nowym roku.

Jak nie ściągnąć na siebie duchów?

Wiele chińskich przesądów dotyczy również świata duchów. Szczególnego znaczenia nabierają one w siódmym miesiącu kalendarza księżycowego, kiedy obchodzone jest Święto Głodnych Duchów. Jest to czas, w którym duchy przybywają na ziemię z zaświatów. Z tej okazji na specjalnych ołtarzach przygotowuje się jedzenie oraz pali tzw. boskie pieniądze, które mają ułagodzić złe duchy i sprawić, że będą trzymały się z daleka od ludzi.

Czego nie wolno robić w miesiącu duchów?

Nieszczęście może przynieść… gwizdanie! Jeśli postanowicie gwizdać w nocy, możecie przyciągnąć do siebie duchy. Nie powinno się również wieszać mokrych ubrań w nocy na zewnątrz. Wiszące pranie nie tylko wygląda jak duchy, zgodnie z chińskimi przesądami duchy lubią wilgoć. Jeśli jakiś postanowi zamieszkać w mokrym ubraniu, bardzo trudno będzie go później wygonić.

W tym miesiącu nie należy również pływać w jeziorach, morzach i oceanach. Duchy, które się w nich znajdują, mogą wciągnąć pływaka pod wodę i spowodować, że się utopi.

Jeśli w czasie święta jesteście gośćmi któregoś z chińskich hoteli, nie zapomnijcie o tym, żeby przed wejściem do pokoju hotelowego zapukać do drzwi i sprawdzić, czy w pokoju nie znajdują się duchy. Gdy usłyszycie hałas w pokoju, oznacza to, że duchy są w środku.

Sprowadzić kłopoty może również chodzenie na czubkach palców, bowiem w taki sam sposób poruszają się duchy. Wykonywanie podobnych ruchów to brak szacunku, który może je sprowokować.

Jeśli idąc ulicą w Chinach zobaczycie leżącą czerwoną kopertę, nie powinniście jej podnosić. Takie koperty porzucają na ulicach rodzice kobiet, które zmarły przed swoim ślubem. Jeśli zobaczą oni, że przechodzący mężczyzna podniesie kopertę i weźmie z niej pieniądze, wymagają oni od niego poślubienia ducha ich córki. Gdy mężczyzna odmówi, będzie cierpiał koszmary z płaczącą, nieszczęśliwą kobietą, dopóki nie zgodzi się na poślubienie ducha.

Chińczycy mają naprawdę wiele przeróżnych przesądów, których bardzo mocno przestrzegają. Znacie jakieś jeszcze? Piszcie w komentarzach.

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 

PRZEPISY

 

NASZE MARKI