Dlaczego zegarek to zły prezent? Czy chińskie przesądy są dziwne? House of Asia

Dlaczego zegarek to zły prezent? Czy chińskie przesądy są dziwne?

W każdej kulturze występują przesądy, ale Chińczycy mają ich naprawdę wiele. Chińskie przesądy dotyczą cyfr, kolorów i prawie każdej ich codziennej aktywności. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych chińskich przesądów.

Skąd się wzięły chińskie przesądy?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w Chinach uważa się, że ryby przynoszą bogactwo? Część chińskich przesądów wywodzi się bezpośrednio z języka. Język chiński składa się z niewielkiej liczby sylab i dźwięków, przez co bardzo powszechne są homonimy, czyli wyrazy, które wymawiane są w ten sam sposób, ale mają zupełnie inne znaczenie. Ten przesąd ma również związek z wymową chińskich znaków. Homonimem słowa ryba, czyli znaku „yu”, jest… podwyżka!

Dlaczego mieszkanie na 8 piętrze jest droższe?

Chińczycy mają wręcz obsesję na punkcie cyfr. Idealnym przykładem jest ósemka, która brzmi podobnie do chińskiego znaku „fa”, oznaczającego rozwój i bogacenie się. Chińczycy są w stanie zapłacić dużo więcej za mieszkanie, które znajduje się na ósmym piętrze lub numer telefonu zawierający tę cyfrę. Nie bez przyczyny Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku rozpoczęły się ósmego sierpnia. Dodatkowo tego wyjątkowego dnia chińskie szpitale przeżyły prawdziwe oblężenie, gdyż wiele kobiet chciało, aby ich dzieci miały daty urodzenia składające się z kombinacji szczęśliwej liczby.

Cyfrą, która przynosi pecha jest 4. Dlaczego? W języku chińskim słowo to wymawia się podobnie jak słowo śmierć. Jeśli zamierzacie wręczyć Chińczykowi prezent, pamiętajcie o tym, żeby w podarunku nie znalazły się cztery przedmioty.

Inną cyfrą, która przynosi szczęście jest 9. Dziewięć, jako największa z cyfr, kojarzona była z cesarzem. Natomiast jej wymowa brzmi tak samo jak znak oznaczający długowieczność.

Dlaczego zegarek to zły prezent? Czy chińskie przesądy są dziwne?

Dlaczego zegar to zły prezent?

Chińczycy przywiązują bardzo dużą wagę do wręczanych i otrzymywanych prezentów. Istnieje wiele przedmiotów, których nie należy wręczać, ponieważ mogą spowodować rozpad związku, zakończenie znajomości, a nawet śmierć. Idealnym przykładem jest zegar, czyli w języku chińskim „zhong”. Znak „zhong” brzmi podobnie jak słowa „song zhong”, czyli życzenie końca.

Z kolei gruszki są symbolem rozstania! Ponieważ nazwa ta brzmi podobnie do znaku oznaczającego słowa rozstawać się, dlatego małżeństwa i pary nie powinny wręczać sobie tego owocu ani go przecinać. Podobnie jest z parasolem, którego chiński znak również brzmi podobnie do słów rozstawać się. Wręczając parasol znajomemu Chińczykowi możemy dać mu do zrozumienia, że nie chcemy kontynuować znajomości.

Wręczając prezent należy zadbać także o odpowiedni kolor opakowania. Prezenty nie mogą być zapakowane w czarny lub biały papier, gdyż w Chinach te kolory są kojarzone ze śmiercią i żałobą.

Dlaczego zegarek to zły prezent? Czy chińskie przesądy są dziwne?

Jakie prezenty należy wręczać Chińczykom?

Z okazji zbliżającego się Nowego Chińskiego Roku możemy dawać w prezencie Niangao. Są to specjalne ciastka ryżowe, wypiekane właśnie w tym czasie. Chińczycy tradycyjnie wręczają je osobom, którym życzą awansu w nadchodzącym nowym roku.

Jak nie ściągnąć na siebie duchów?

Wiele chińskich przesądów dotyczy również świata duchów. Szczególnego znaczenia nabierają one w siódmym miesiącu kalendarza księżycowego, kiedy obchodzone jest Święto Głodnych Duchów. Jest to czas, w którym duchy przybywają na ziemię z zaświatów. Z tej okazji na specjalnych ołtarzach przygotowuje się jedzenie oraz pali tzw. boskie pieniądze, które mają ułagodzić złe duchy i sprawić, że będą trzymały się z daleka od ludzi.

Czego nie wolno robić w miesiącu duchów?

Nieszczęście może przynieść… gwizdanie! Jeśli postanowicie gwizdać w nocy, możecie przyciągnąć do siebie duchy. Nie powinno się również wieszać mokrych ubrań w nocy na zewnątrz. Wiszące pranie nie tylko wygląda jak duchy, zgodnie z chińskimi przesądami duchy lubią wilgoć. Jeśli jakiś postanowi zamieszkać w mokrym ubraniu, bardzo trudno będzie go później wygonić.

W tym miesiącu nie należy również pływać w jeziorach, morzach i oceanach. Duchy, które się w nich znajdują, mogą wciągnąć pływaka pod wodę i spowodować, że się utopi.

Jeśli w czasie święta jesteście gośćmi któregoś z chińskich hoteli, nie zapomnijcie o tym, żeby przed wejściem do pokoju hotelowego zapukać do drzwi i sprawdzić, czy w pokoju nie znajdują się duchy. Gdy usłyszycie hałas w pokoju, oznacza to, że duchy są w środku.

Sprowadzić kłopoty może również chodzenie na czubkach palców, bowiem w taki sam sposób poruszają się duchy. Wykonywanie podobnych ruchów to brak szacunku, który może je sprowokować.

Jeśli idąc ulicą w Chinach zobaczycie leżącą czerwoną kopertę, nie powinniście jej podnosić. Takie koperty porzucają na ulicach rodzice kobiet, które zmarły przed swoim ślubem. Jeśli zobaczą oni, że przechodzący mężczyzna podniesie kopertę i weźmie z niej pieniądze, wymagają oni od niego poślubienia ducha ich córki. Gdy mężczyzna odmówi, będzie cierpiał koszmary z płaczącą, nieszczęśliwą kobietą, dopóki nie zgodzi się na poślubienie ducha.

Chińczycy mają naprawdę wiele przeróżnych przesądów, których bardzo mocno przestrzegają. Znacie jakieś jeszcze? Piszcie w komentarzach.

Dlaczego zegarek to zły prezent? Czy chińskie przesądy są dziwne?
Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 
Nowość
Bestseller
Makaron Chow Mein 250g House of Asia

Makaron Chow Mein 250g

Nowość
Bestseller
Makaron Mie 250g House of Asia

Makaron Mie 250g

Nowość
Bestseller
Sos sojowy jasny 150ml House of Asia

Sos sojowy jasny 150ml

Nowość
Bestseller
Sos sojowy ciemny 150 ml House of Asia

Sos sojowy ciemny 150ml

Nowość
Bestseller
Pasta miodowo-czosnkowa 50g House of Asia

Pasta miodowo-czosnkowa 50g

Nowość
Bestseller
Pasta Kantońska stir-fry 50g House of Asia

Pasta Kantońska Stir-fry 50g

NASZE MARKI