W tym wyjątkowym tajskim daniu mamy wiele przenikających się smaków i zapewne dlatego potrawa zyskała ogromną popularność w wielu krajach. Wyjaśniamy, co dokładnie kryje się w przepisie oraz jak każdy ze składników wpływa na ostateczny smak i aromat Pad Thai.
Zastanawiasz się, co takiego wyjątkowego jest w daniu, które od lat jest wysoko w rankingach najsmaczniejszych potraw na świecie? Czemu ryżowy makaron smażony z warzywami lub mięsem trafia w kulinarny gust tak wielu ludzi? Choć Pad Thai to bardzo proste danie, odpowiedź na powyższe pytania będzie złożona. Po pierwsze, znaczenie ma różnorodność tekstur i konsystencji. Wstążki sprężystego i miękkiego makaronu ryżowego wymieszanego z aromatycznym sosem uzupełniają kawałki mięs i warzyw oraz chrupiące kawałki orzeszków ziemnych. Po drugie, chodzi o wygodę i oszczędność czasu – Pad Thai to typowe danie, które przygotowuje się nie dłużej niż kwadrans. Po trzecie, mamy na talerzu ogromne bogactwo różnorodnych, a nawet przeciwstawnych smaków, które razem tworzą niebywałe doznania dla kubków smakowych. Duże znaczenie ma równowaga między tym, co słodkie, kwaśne, słone i gorzkie. Do tego dochodzi smak umami (oznaczający „coś pysznego”) pochodzący z produktów zawierających naturalny glutaminian, np. mięsa, sosu sojowego, brokułów. Kiedy jemy Pad Thai, pobudzane są wszystkie receptory smakowe rozmieszczone na języku, podniebieniu, w nabłonku gardła. Każdy składnik dania i zawarte w nim substancje oddziałują na około 10 tys. kubków smakowych. Pochodzący z nich sygnał zostaje zinterpretowany i decyduje o tym, czy uznamy danie za pyszne, mdłe lub niedobre.
Odpowiednie proporcje składników
Każdy kucharz przygotowuje Pad Thai nieco inaczej. Istnieje wiele wersji przepisu, jednak pewne składniki pozostają niezmienne zgodnie z oryginalną wersją dania. Gdyby kierować się intensywnością smaku, to każdy z nich jest nośnikiem innych doznań dla receptorów na języku. Warto wiedzieć, że jeśli w daniu znajdują się składniki o różnych smakach, to wzajemnie uzupełniają się one, współgrają, a nawet wzmacniają! Kwaśny doskonale komponuje się ze słodkim. Słony podkreśla słodycz i umami. Odrobina goryczki równoważy to, co słodko-kwaśne. Słodycz lekko łagodzi pikantny smak.
Sprawdź, co odpowiada za pełny bukiet smakowy w Pad Thai.
Neutralny smak bazowy – stanowi makaron ryżowy wytwarzany z mąki ryżowej, wody i soli. Doskonale chłonie smaki. Sprawia, że potrawa jest lekka i delikatna. Poza tym jest nośnikiem smaku sosu, który zostanie użyty podczas smażenia.
Wyrazisty sos, który nadaje potrawie charakterystyczny słodko-kwaśny posmak, zawiera zwykle pastę z owoców tamaryndowca, sos rybny, sos sojowy, czosnek, chili i odrobinę cukru. Odpowiednio dawkując każdą z tych składowych, można sprawić, że Pad Thai będzie bardzo ostry, kwaskowaty lub lekko słodki.
Źródło białka. Dodatek mięsa (drobiowego, wołowego, wieprzowego) lub owoców morza (np. krewetek) sprawia, że danie syci na dłużej. Jednocześnie są to składniki wzmacniające wyczuwanie smaku umami. Mięsa zawierają również tłuszcz, który jest nośnikiem smaku. Przygotowując wegetariańską wersję Pad Thai z tofu, wzmocnisz smak większą ilością sosu.
Urozmaicone dodatki dopełnią danie. Staraj się tak je komponować, by nie były podobne w smaku i strukturze. Słodycz marchewki przełam cebulą, szalotką i czosnkiem oraz papryką. Odrobinę goryczki da kolendra, cykoria, seler. Chrupiące pędy bambusa, kiełki fasoli mung czy prażone orzeszki ziemne zrównoważy miękka cukinia. Połączenie wszystkich smaków i struktur ułatwia dodanie jajka pod koniec smażenia.
Kwaskowa orzeźwiająca nuta zostanie podkreślona, gdy serwując danie, dodasz cząstkę świeżej limonki. Każdy wedle uznania wyciśnie sobie odrobinę soku na usmażony makaron. Niekiedy ten efekt uzyskuje się wykorzystując ocet ryżowy.
Pad Thai pobudza kreatywność
To danie łatwo dopasować do sezonowych lub lokalnie dostępnych składników. Przykładem poszukiwania własnych kulinarnych ścieżek są liczne i różnorodne wersje dania spożywane w samej Tajlandii, jak i na świecie. W południowych rejonach kraju częściej dodawane są owoce morza – ośmiornica, krewetki, małże, a samo danie zawiera spory dodatek chili i jest bardzo pikantne. Natomiast w stolicy Tajlandii – Bangkoku – Pad Thai jest lekko słodki, orzechowy i dodaje się do niego więcej warzyw. Międzynarodowe wersje potrawy to np. popularny w Stanach Zjednoczonych przepis z dodatkową porcją cukru, tofu, warzywami (mięsne wersje są mniej popularne). Z kolei w Malezji do sosu sojowego i chili dodawane jest curry. W Wietnamie smak potrawy podkreśla czosnek i imbir. W Japonii obok warzyw i mięs mogą być też cienkie plastry wodorostów lub grzyby. Są i tacy, którzy posypują makaron nie tylko orzeszkami, ale i tartym parmezanem.
To kolejny dowód na to, jak uniwersalnym daniem jest Pad Thai. Można go dowolnie modyfikować i urozmaicać, adaptując przepis do lokalnych preferencji lub upodobań domowników. Nawet sposób podania będzie wpływał na odczuwany smak. Zamiast na talerzu lub w miseczce, można zawinąć danie w papier ryżowy (jak spring rollsy), omlet, tortillę (jak burrito) lub podać na liściach zielonej sałaty. Wszystko zależy od wyobraźni, kreatywności i okoliczności. Równie smaczny będzie Pad Thai przygotowany jako street food i podany np. w pudełku, na jednej z uliczek w Tajlandii, jak i ten, który zrobicie wedle własnego uznania w domowej kuchni. Oryginalny przepis Pad Thai z kurczakiem pozostawia duże pole do działania dla wszystkich, którzy mają ochotę na coś pysznego i sycącego. Potraktujcie go jako inspirację…