Wielkie obchody Chińskiego Nowego Roku House of Asia

Wielkie obchody Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych chińskich świąt, obchodzone od prawie 4 tysięcy lat. Nowy Rok w Chinach nie ma stałej daty, jego początek określa chiński kalendarz księżycowy. Rozpoczyna się w styczniu lub lutym, wraz z nowiem księżyca, natomiast jego obchody kończą się wraz z nadejściem pełni.

16 lutego 2018 roku zgodnie z chińskim kalendarzem rozpocznie się Rok Ziemnego Psa. Przygotowania do tego święta trwają już od dłuższego czasu. A na noworoczny czas do kraju wracają Chińczycy z całego świata. Jeśli chcielibyście załatwić coś w Chinach w czasie Chińskiego Nowego Rok to lepiej zastanówcie się nad zmianą terminu. Lotniska są przepełnione, bilety są zdecydowanie droższe niż w jakimkolwiek innym okresie w ciągu roku. Chińczycy są bardzo rodzinni i muszą wrócić na święto do domu, a wiele osób udaje się w tym czasie w podróże po całym kraju. Warto pamiętać, że sklepy i firmy są nieczynne.

Czas na przedświąteczne porządki!

Przygotowania zaczynają się pod koniec starego roku od… porządków! Wielkie rodzinne sprzątanie ma na celu wygonienie z domu złych duchów, które w ciągu roku postanowiły się w nim zagnieździć. W tym czasie Chińczycy jedzą tradycyjną ryżową zupę, zwaną laba.
23 dnia w ostatnim miesiącu starego roku mieszkańcy domu uroczyście żegnają Boga Kuchni, który jedzie zdać raport Nefrytowemu Cesarzowi. Informuje on najważniejsze bóstwo o dobrych i złych uczynkach wszystkich domowników. Wieczorem Chińczycy przygotowują słodką kolację, a posążkowi Boga Kuchni smarują usta miodem. Dlaczego? Chcą zamknąć mu usta, żeby nie powiedział on Cesarzowi o złych uczynkach. Następnego dnia Chińczycy udają się na wielkie zakupy, zaopatrują się również w prezenty. Po zakończeniu wszystkich zakupów i porządków nad drzwiami domów zawieszane są noworoczne obrazki – nianhua. W dobrym tonie jest również oddawanie długów przed rozpoczęciem świętowania.

Chiński Nowy Rok

Najważniejszy dzień obchodów Chińskiego Nowego Roku to jego wigilia. Chińczycy w odróżnieniu od mieszkańców Europy spędzają ten dzień w gronie rodzinnym. Świętowanie rozpoczyna wspólne przygotowanie noworocznej kolacji, podczas której jada się pierożki jiaozi – symbolizują jedność, oraz rybę, która jest symbolem nadzieji na szczęśliwy nowy rok.
Po rodzinnej wieczerzy całe rodziny składają ofiary na ołtarzach swoich przodków, a gdy zapadnie zmrok, wychodzą na ulicę, gdzie odbywają się pokazy sztucznych ogni. Po ich zakończeniu Chińczycy wracają do swoich domów, gdzie bawią się w gronie rodzinnym i grają w gry.
Z samego rana gospodarz domu zdejmuje zawieszone wcześniej noworoczne obrazki i wraz z całą rodziną składa ofiary przodkom. W dzień Chińskiego Nowego Roku ulice miast przemierzane są przez liczne parady, którym towarzyszą fajerwerki i huczna muzyka. Kulminacyjnym momentem obchodów tego dnia jest korowód smoka, podczas którego kilkanaście osób niesie jego podobiznę ulicami miasta.

Co jedzą Chińczycy podczas Chińskiego Nowego Roku?

Przede wszystkim pierożki! Przynoszące szczęście i bogactwo, ponieważ ich kształt przypomina chińską walutę – sztabki złota w kształcie łódek. Oczywiście, zgodnie z tradycją, im więcej się ich zje, tym więcej szczęścia i pieniędzy będzie się miało w nowym roku. Dodatkowo, w jednym z pierożków ukryta jest moneta. Osoba, która na nią trafi będzie mieć szczęście podwójne. Drugim tradycyjnym daniem na Chiński Nowy Rok jest ciasto Nian Gao, które wykonuje się z kleistego ryżu. Symbolizuje ono wznoszenie się ponad swoje osiągnięcia i przekraczanie własnych granic.
Dodatkowo Chińczycy jedzą rybę, która jest symbolem bogactwa, nadwyżki i dostatku. Je się je razem z głową i ogonem, w całości. Bardzo ważne jest, aby nie obracać ryby bo wtedy szczęście się odwraca. Drugim daniem jest kurczak, który musi zostać podany w całości, ponieważ jest symbolem rodziny w komplecie. Potrawy zawijane są w liście kapusty, ponieważ jego nazwa brzmi podobnie do „rosnącej fortuny”. Symbolem długiego życia jest makaron, który trzeba jeść w całości. Jego przecięcie oznacza skracanie własnego życia.

Skąd się wziął tradycyjny Taniec Lwów?

Obchody Chińskiego Nowego Roku mają swoje korzenie w licznych legendach. Skąd w ogóle wzięło się to święto? Guo nian, czyli nowy rok oznacza, oprócz celebrowania nowego roku, również przetrwanie ataku bestii. Nian, to bestia, która pojawia się w chińskich wsiach w czasie nowego roku. Sieje wtedy grozę, niszczy wioski i pożera ich mieszkańców. Jedna z legend mówi o tym, że gdy Nian pojawił się na ziemi, tygrys i lampart próbowali go pokonać, lecz im się to nie udało. Dopiero bestię pokonał lew, który pogryzł go i przegonił. Nian wrócił po roku, kiedy lwa już nie było, ale mądrzy mieszkańcy wiosek postanowili przebrać się za niego i przegonić stwora. Od tego czasu mówimy o tradycyjnym tańcu lwa. Ludzie przeganiają również Niana za pomocą ognia, hałasu fajerwerków i czerwonego koloru, czyli noworocznych obrazków zawieszanych nad drzwiami.

Po dwóch tygodniach kończymy świętowanie…

Obchody Chińskiego Nowego Roku kończą się dwa tygodnie później w Święto Latarni – Shang Yuan. W ten dzień ulice przyozdabiane są różnymi lampionami, a w miastach odbywają się barwne parady i tańce, a Chińczycy jadają ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem.

Skąd wzięły się chińskie znaki zodiaku?

Nefrytowy Cesarz chciał zobaczyć najciekawsze ziemskie zwierzęta. Nie pojawia się on na ziemi, dlatego 12 wybranych zwierząt przyprowadzono przed jego oblicze. Były to szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Od nich powstały nazwy lat, miesięcy, dni i godzin używane przez Chińczyków.
W 2018 roku świętować będziemy rok psa. Oznacza on czas przyjaźni, zacieśniania więzów między ludźmi oraz współpracę. Jeśli jesteście w konflikcie z jakąś osobą, w roku psa wiele z nich może zostać zażegnanych. Od czego będzie zależał sukces w Chińskim Nowym Roku? Przede wszystkim od komunikacji i uczciwości. To będzie dobry rok dla osób bezinteresownych oraz ciężko pracujących, a także dla wszystkich, który chcą wprowadzić zmiany w swoim życiu.

Jakie są osoby, które urodziły się w roku psa?

Przede wszystkim szczere, lojalne i życzliwe. Zawsze chętnie służą pomocą, a na pierwszym miejscu stawiają innych ludzi. Osoby z roku psa są komunikatywne, odpowiedzialne i zaradne. Bardzo lubią uczyć się nowych rzeczy, są sumienne i sprawiedliwe. Spod tego znaku są m.in. Aneta Zając, Katarzyna Cichopek, Paweł Deląg, Hanna Lis czy Katarzyna Skrzynecka. Znacie kogoś, kto urodził się w tym roku?

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 
Nowość
Bestseller
Makaron Chow Mein 250g House of Asia

Makaron Chow Mein 250g

Nowość
Bestseller
Makaron Mie 250g House of Asia

Makaron Mie 250g

Nowość
Bestseller
Sos sojowy jasny 150ml House of Asia

Sos sojowy jasny 150ml

Nowość
Bestseller
Sos sojowy ciemny 150 ml House of Asia

Sos sojowy ciemny 150ml

Nowość
Bestseller
Grzyby Shiitake 30g House of Asia

Grzyby Shiitake 30g

Nowość
Bestseller
Grzyby Shiitake w zalewie 284g House of Asia

Grzyby Shiitake w zalewie 284g

Nowość
Bestseller
Grzyby Mun suszone całe 50g House of Asia

Grzyby Mun całe 50g

Nowość
Bestseller
Grzyby Mun krojone 30g House of Asia

Grzyby Mun krojone 30g

NASZE MARKI