Sajgonki i spring rollsy to najprawdopodobniej jedno z pierwszych skojarzeń z kuchnią azjatycką, a szczególnie wietnamską i tajską, jakie nasuwają się na myśl. Niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu, jednak nie raz nastręczające problemów. Mamy dla Was kilka sprawdzonych porad, dzięki którym te pyszne przekąski wyjdą Wam zawsze idealnie.
Przygotuj nadzienie z warzyw, mięsa lub owoców morza, aby stworzyć pyszne i oryginalne danie. W przypadku spring rolls, które spożywamy na surowo, bez smażenia warto przygotować nadzienie pełne cienko pokrojonych, świeżych i chrupiących warzyw, ewentualnie z dodatkiem ugotowanego makaronu. Ma być świeżo i lekko. W przypadku smażonych sajgonek, można przygotować farsz na patelni, np. mielone mięso, grzyby, warzywa i połączyć z ugotowanym makaronem.
Dowiedz się jak prawidłowo i łatwo zwinąć papier ryżowy.
Po przygotowaniu farszu przystępujemy do zawijania nadzienia w papier ryżowy. To cieniutkie, delikatne ciasto świetnie nadaje się zarówno do przygotowania sajgonek jak i spring rolls. Jest bardzo łatwe w użyciu: wystarczy lekko zwilżyć arkusz wodą, napełnić farszem, zwinąć i już mamy pyszne danie gotowe do spożycia. Po usmażeniu w woku, na głębokim tłuszczu sajgonki stają się złociste i chrupiące.
Przygotuj papier ryżowy
Do przygotowania spring rolls lub sajgonek będzie potrzebny Ci papier ryżowy. W naszej ofercie dostępny jest okrągły bezglutenowy papier ryżowy 100g
1. Zwilż wodą papier ryżowy
Do płaskiego naczynia, np. talerza wlej odrobinę wody. Delikatnie wsuń do wody papier ryżowy aby zwilżyć go lekko wodą. Wystarczą 2 sekundy na każdą ze stron. Ważne aby papier nie był zbyt namoczony, gdyż utrudni to zwijanie.
2. Na środku ułóż wybrane składniki
Zanim namoczysz papier ryżowy, pamiętaj aby przygotować wcześniej farsz. Składniki układaj tak, by paski owoców lub warzyw były ułożone w taki sam sposób. Atrakcyjny wygląd spring rolls można uzyskać poprzez odpowiednie rozłożenie składników. Zasada jest prosta – na środek trafia to, co będzie na wierzchu spring rolls.
3. Brzegi papieru ryżowego złóż do środka
Zrób to w taki sposób aby zakryć farsz. Uważaj aby porwać namoczonego papieru podczas składania.
4. Zwiń zaczynając od dołu
Złap za dolny brzeg papieru i nakryj nim farsz. Roluj dalej do góry.
5. Dociśnij palcami
Zawijając farsz, cały czas dociskaj go palcami tak aby był dość ścisły i nie rozwinął się podczas jedzenia lub ewentualnego późniejszego smażenia.
6. Zwinięty spring rolls jest gotowy do spożycia
Tak zawinięte spring rolls są gotowe do spożycia. Gotowe spring rolls odkładaj na mokrą deskę lub na talerz. Zachowaj między nimi odstępy, aby się nie sklejały. Możesz też je usmażyć na głębokim oleju na złoty kolor i otrzymasz sajgonki. Przepis znajdziesz Tutaj>.
Przepis na pyszny sos orzechowy z imbirem
Dopełnieniem spring rolls i sajgonek jest odpowiedni sos. Koniecznie sięgnij po nasz przepis na orzechowy sos z imbirem, który pobudzi Twoje kubki smakowe do szaleństwa!
Składniki na 2 porcie:
- 3 łyżki jasnego sosu sojowego
- 2 łyżki soku z limonki
- 2 łyżki wody
- 3 łyżki masła orzechowego
- 1 łyżka cukru brązowego
- 2 cm świeżego imbiru, drobno posiekanego
Dodaj wszystkie składniki do wysokiego naczynia, następnie zblenduj składniki do uzyskania do jednolitej konsystencji.
Gotowe spring rollsy lub sajgonki podawaj z sosem imbirowym lub z ostrzejszym sosem sriracha.